• Participatívny rozpočet na Obchodnej akadémii

V školskom roku 2022/2023 sa vedenie školy rozhodlo usporiadať celoškolský projekt participatívneho rozpočtu. Všetci žiaci mali možnosť zapojiť sa a podať svoj vlastný návrh, ako zlepšiť prostredie a atmosféru v našej škole. K dispozícii bola celková suma vo výške 1000 Eur a maximálna suma na jeden návrh bola 500 Eur.

Na začiatku celého procesu žiaci zistili aké sú princípy participatívneho rozpočtu prostredníctvom hry „Nie je mesto ako mesto“, čo si užili nie len žiaci samotní ale aj zapojení učitelia. Potom sme pokračovali s oboznámením sa s pravidlami a harmonogramom tohto projektu. Všetky tieto informácie boli dostupné na tejto stránke participatívneho rozpočtu obchodnej akadémie:

Začiatkom apríla začali žiaci predkladať svoje návrhy a mohli diskutovať o svojich plánoch na spoločnom stretnutí žiakov a koordinátorov projektu. Po schvaľovaní postúpili 4 projekty a začala sa kampaň. Žiaci mali možnosť predstaviť svoje predložené projekty a osloviť všetkých žiakov, aby tak potom uspeli so svojím projektom v hlasovaní.

Návrhy, ktoré postúpili do hlasovania:

1. Pingpongové stoly
          Týmto návrhom chceli žiaci spestriť hodiny TŠV a tiež umožniť žiakom hrať tento šport počas prestávok a organizovať turnaje.
        2. Rozvoj šachu na OATT
          Cieľom projektu bola materiálne zabezpečiť šachový klub a pomôcť rozvíjať logické myslenie, koncentráciu a osobnostný rozvoj žiakov.
        3. Stolný futbal
          Zámerom tohto návrhu dať žiakom možnosť odreagovať sa a pomôcť im  s odbúravaním stresu a podporou socializácie.
        4. Učenie hrou
          Predložením tohto návrhu chceli žiaci podporiť neformálne vzdelávanie a spestriť vyučovací proces prostredníctvom rôznych vzdelávacích hier.

Hlasovanie prebehlo 5. mája 2023 elektronickou formou prostredníctvom aplikácie. Hlasovali žiaci aj učitelia a celkový počet hlasujúcich bol 299.

Výsledky hlasovania boli slávnostne vyhlásené 10. mája 2023. Vedenie školy udelilo diplom za víťazné projekty týmto návrhom:

Pingpongové stoly (191 hlasov)

Stolný futbal (145 hlasov)

V záverečnom dotazníku všetci zapojení žiaci najviac ocenili možnosť rozhodovania a do istej miery aj kontroly nad udalosťami v škole, ďalej tiež príležitosť pre spoluprácu a vypočuť si iných ľudí (žiakov) a ich názory, priestor na realizáciu a aj rozvoj kreativity.

Celkovo hodnotíme projekt ako úspešný a konštatujeme, že to bola obohacujúca skúsenosť pre všetkých zapojených. Tešíme sa zo zrealizovaných projektov a veríme, že si to zopakujeme aj v budúcom školskom roku.